Zone smanjenih brzina u gradovima povećavaju svoj broj kao odliÄna taktika kojom se povećava sigurnost i gradsko oživljavanje.
Britanski aktivisti su, po uzoru na njemaÄke gradove, napravili Å¡irom zemlje zone s ograniÄenjem od 30 km/h. Ovakav naÄin su preuzele i SAD, konkretno New York.
Pariz je već imao uvedene ovakve zone, ali je ,dolaskom na Äelo grada Anne Hidalgo, pripremio revolucionarni projekt održive mobilnosti gdje sve ulice grada imati ograniÄenja brzine od 30 km/h.
Samo će dvije ceste imati ograniÄenje od 50 km/h (obale rijeke Seine), kao i prometna cesta (peripherique) gdje je maksimalna brzina smanjena sa 80 km/h na 70 km/h.
Stvoren je znaÄajan broj takozvanih ‘meeting zones’ (podruÄja susretanja), gdje pjeÅ¡aci i biciklisti imaju prednost pred automobilama, a maksimalna dopuÅ¡tena brzina u tim podruÄjima je 20 km/h.
Ovakve promjene nisu donesene preko noći već su pomno planirane i provođene određeni niz godina.
Upravo je prošle godine Gerhard Ablasser predstavio razvojne strategije grada Graza koje se podudaraju s ovim konceptima.
Mi se nadamo da se kod nas biciklistiÄke staze neće stvarati uzimanjem prostora od pjeÅ¡aka, i da će (bez obzira na vladajuće garniture gradova) se razviti jasna i razvojna strategija prometa u gradovima.
Izvor:
Ekonomski portal
Streetsblog